Sprężarki powietrza

W przypadku sprężarek niekiedy używa się sformułowania kompresor. I rzeczywiście jest to termin, który to może tu być właściwy. Ogólnie sprężarki stanowią w pewnym sensie jedną z cech napędu dla wielu urządzeń w szeroko pojętym przemyśle. Dzięki sprężarkom możliwe jest wykorzystywanie kluczy pneumatycznych, młotów, wiertarek, szlifierek, pompowanie opon samochodowych, przetłaczanie gazów, czy podnoszenie ciśnienia w układach turbin gazowych. Wykorzystywane są także w chłodziarkach, wentylatorach, a nawet w takich urządzeniach jak odkurzacze, czy suszarki do włosów. Możliwe jest też ich szerokie zastosowanie w technice i wówczas mówi się o uzyskiwaniu wysokich ciśnień sprężonego gazu. Powszechne są przede wszystkim sprężarki powietrza.
Niektóre spośród sprężarek powietrza to tak zwane kompresory olejowe. Ogólnie w urządzeniu muszą się znaleźć tłoki, bądź wirniki, nie rzadko też filtr, manometr i oczywiście regulator żądanego ciśnienia. Tu istotne jest to, że sprężarki powietrza muszą posiadać system chłodzenia, za który w tym przypadku najczęściej odpowiada specjalna chłodnica powietrza wylotowego, które to podczas pracy często się nagrzewa. Jeżeli sprężone powietrze jest schłodzone w urządzeniu podłączonym do sprężarki, można powiedzieć o większej wydajności. Tutaj różnorodność sprężarek powietrza jest znaczna i to samo można powiedzieć o ich wydajności oraz gabarytach. Nawet skromne urządzenie o nie dużych wymiarach może okazać się niezwykle pomocne przy pompowaniu opon samochodowych, czy rowerowych, a nawet przy nadmuchiwaniu materaca, czy też piłki. Wówczas to taką sprężarkę wystarczy podłączyć do gniazda zapalniczki samochodowej. Sprężarki powietrza nie koniecznie będą kompresorami olejowymi. Występują też te bezolejowe. Wiele spośród nich wyposażono w zbiornik, niekiedy istnieje możliwość podłączenia dwóch takich, a i czasem dostępne są tu sprężarki bezzbiornikowe.
Omawiany tu typ sprężarek nadaje się też doskonale do malowania, czy to ścian w mieszkaniu, karoserii samochodowych, jak również impregnacji różnych powierzchni. Wówczas to mowa jest o urządzeniu wyposażonym w pistolet. Taki pistolet natryskowy zaopatrzony jest w elektryczną pompę tłokową, specjalny zbiornik na farbę i możliwość regulacji strumienia. Za strumień ten odpowiada sprężone powietrze, które to przy wykorzystaniu sprężarki jest uwalniane przez niewielkie otwory znajdujące się w dyszy. Warto tu nadmienić o kilku śrubowych sprężarkach powietrza. Wyróżnić można sprężarki śrubowe na zbiorniku, wolnostojące, zmiennoobrotowe i wymienione już wcześniej bezolejowe.
Więcej nt. sprężarek – http://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/sprezarki,72.htm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *